top of page
Musli Karışımı

Blog Yazıları

Placeholder Image

Anoreksiya Nervoza Nedir, Semptomları, Nedenleri Ve Olası Tedavi Seçenekleri

Anormal vücut ağırlığı ile tanımlanan ve hayati tehlikeye sahip bir yeme bozukluğu olan anoreksiya nervoza, psikolojik bir hastalıktır. İnce kalmak konusunda aşırı takıntıya sahip olan kişilerde görülen hastalığa sahip olan kişiler normal kilolarının çok altındadır. Genellikle ergenlik çağında veya erken yetişkinlik döneminde başlar ve gençler arasında en sık görülen üçüncü kronik hastalıktır.

Placeholder Image

B12 Vitamini Nedir; Vejeteryalarda B12 Kaynakları

B-12 vitamini, kişinin sağlığında önemli bir rol oynar. Vejeteryanlar ve veganlar , çoğunlukla et, yumurta ve süt ürünlerinde bulunduğu diyetleri tüketmediklerinden yeterli miktarda B-12 vitamini aldıklarından emin olmaları gerekir. Bu yazımızda, ne kadar B-12 vitamini gerektiğine, B12’nin vejetaryen kaynaklarına ve B12 eksiklik semptomlarını listeliyoruz.

Placeholder Image

Polikistik Over Sendromu ve Beslenme

Yumurtalıklarda küçük ve iyi huylu çok sayıda kistin oluşumu şeklinde gelişen polikistik over, adet düzenliği ile birlikte kendini belli eden, buna ek olarak kilo artışı, vücut genelinde tüylenme, sivilce oluşumu gibi pek çok şikayetin oluşumuna neden olan bir kadın hastalığıdır.
Bu yazımızda diyetin PKOS üzerindeki etkisine bakıyoruz.

bottom of page